اخبار و هنر

رویکرد ستاره محور برادوی در پساکرونا | بازگشت داستین هافمن و دیگر بزرگان به صحنه تئاتر


به گزارش همشهری آنلای به نقل از هنرآنلاین، در حالی که برادوی به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در آمریکا، اجرای نمایش‌های خود را تا سال ۲۰۲۱ به تعویق انداخته، اما تهیه‌کنندگان بزرگ برادوی همچون اسکات رودین برنامه‌های مفصلی را برای اجرا در سال ۲۰۲۱ تدارک دیده‌‍اند تا بتواند در دوران پساکرونا، شرایط احیای صنعت تئاتر در برادوی را به روزهای باشکوه آن بازگردانند.

در جدیدترین خبری که از فعالیت‌های برادوی منتشر شده است، بازگشت دوباره داستین هافمن به صحنه، پس از دوری ۲۲ ساله این بازیگر بزرگ تئاتر و سینما جهان است.

اسکات رودین (Scott Rudin) تهیه‌کننده بزرگ تئاتر برادوی که دریافت ۱۷ جایزه تونی را در کارنامه خود دارد؛ قصد دارد برای سال ۲۰۲۱ نمایشنامه “شهر ما” نوشته تورنتون وایلدر را به کارگردانی بارتلت شر (Bartlett Sher) و با بازی داسیتن هافمن روی صحنه آورد.

قرار است هافمن ۸۳ ساله در این نمایشنامه در نقش “مدیر صحنه” بازی کند. نقش مدیر صحنه در این درام کلاسیک وایلدر، راوی یک جریان زمانی است که آداب و رسوم مردم و پایداری محیط طبیعی اطراف آنها را بررسی می‌کند. این اثر بر سرعت زمان و زندگی در حال گذر تاکید دارد؛ زندگی‌هایی که تحت تاثیر زیاد زمان قرار دارند. شخصیت مدیر صحنه در این نمایشنامه اغلب بر روی این مساله تاکید می‌کند که برای افراد این نمایشنامه، زمان خیلی سریع می‌گذرد. وایلدر با مطرح کردن این حقیقت که انسان‌ها فاقد این قدرت هستند که بتوانند از زمان پیشی بگیرند، به بحث درباره این موضوع می‌پردازد که آیا انسان‌ها واقعا ماهیت با ارزش زمان و گذر آن را درک می‌کنند.

هافمن در حالی قرار است در نقش “مدیر صحنه” نمایشنامه “شهر ما” روی صحنه رود که آخرین بار در سال ۱۹۸۹ در نمایش “تاجر ونیزی” شکسپیر و در نقش “شایلاک” بازی کرد و در همان سال نامزد جایزه تونی شد. هافمن پیش از آن نیز در سال ۱۹۸۴ در نمایشنامه “مرگ فروشنده” اثر آرتور میلر در نقش “ویلی لومان” بازی کرده بود که تحسین همگان را برانگیخت و درست یک سال بعد در اقتباس تلویزیونی از این نمایش که توسط فولکر شلوندورف (Volker Schlöndorff) انجام شد، بازی کرد و برنده جایزه امی شد.

داستین هافمن در نقش “شایلاک” در نمایش “تاجر ونیزی” 

اما ضلع سوم این نمایش بزرگ، کارگردان آن، بارتلت شر است که سال گذشته با اجرای اقتباسی از رمان “کشتن مرغ مقلد” هارپر لی برای نهمین بار نامزد جایزه تونی شد. شر ۶۰ ساله که از او به عنوان یکی از اصلی‌ترین کارگردانان تئاتر موزیکال جهان یاد می‌کنند سال ۲۰۰۸ برای کارگردانی نمایش موزیکال “اقیانوس آرام جنوبی” برنده جایزه تونی شد.

لازم به یادآوری است، نمایشنامه “شهر ما” آخرین بار در سال ۲۰۰۲ با بازی پل نیومن در نقش “مدیر صحنه” در برادوی اجرا شده است و حالا داستین هافمن قرار است این نقش را دوباره زنده کند.

  • برادوی در دوران پساکرونا

اما نمایش “شهر ما” تنها نمایشنامه بزرگی نیست که قرار است، پس از دوران کرونا در سال ۲۰۲۱ روی صحنه رود، زیرا نمایش‌هایی که قرار بودند در سال ۲۰۲۰ صنعت تئاتر در آمریکا را به چرخش درآورند، با لغو اجراهای خود، برای سال آینده آماده می‌شوند.

یکی از این آثار نمایش موزیکال “مرد موسیقی” با بازی هیو جکمن بازیگر شناخته شده استرالیایی است که قرار بود روز پانزدهم اکتبر (۲۴ مهر) اجرای خود را در برادوی آغاز کند که به دلیل شیوع کرونا تا ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) به تعویق افتاده است.

“مرد موسیقی” نیز توسط اسکات رودین تهیه شده و جری زاکس (Jerry Zaks) آن را کارگردانی می‌کند. ساتون فوستر (Sutton Foster) بازیگر برنده دو جایزه تونی نیز در این نمایش حضور خواهد داشت. 

همچنین دو نمایش دیگر که اجراهای خود را به بهار سال ۲۰۲۱ منتقل کردند، نمایشنامه کمدی “دقیقه‌ها” تریسی لتس (Tracy Letts) است که قرار بود از ۱۵ مارس ۲۰۲۰ (اسفند سال گذشته) در برادوی روی صحنه رود که اجرای آن هم به بهار ۲۰۲۱ منتقل شد. تریسی لتس، نمایشنامه‌نویس، بازیگر و کارگردان که با نمایشنامه “آگوست: اوسیج کانتی” به شهرت رسید و جایزه پولیتزر دریافت کرد، قرار است در این کمدی نیز بازی کند.

اجرای نمایشنامه “بوفالوی آمریکایی” نوشته دیوید ممت با کارگردانی نیل پپه (Neil Pepe) بازیگر شناخته شده هالیوود نیز که قرار بود در تاریخ ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) امسال در برادوی به صحنه رود نیز به بهار سال آینده موکول شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code