اخبار و هنر

تابلو حکاکی ۲۳۰ ساله از کعبه و چشم‌انداز مکه در ساتبیز حراج می‌شود


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هنرآنلاین: حکاکی خانه خدا و سرازیر شدن حاجیان از صحرای عرفات به شهر مکه به سفارش دیپلماتی به نام ایگناتیوس مورادگی دهسن در حدود ۲۳۰ سال پیش انجام شد و او بعدها دو همرمند دیگر را در پاریس به خدمت گرفت تا نسخه‌ای بزرگ‌تر از این اثر هنری خلق کنند. انتظار می‌رود تابلو حکاکی کعبه و شهر مکه حدود ۱۷ تا ۲۵ هزار دلار در حراجی ساتبیز چکش بخورد.

حراجی آثار با موضوع سفر، اطلس‌ها، نقشه‌ها و تاریخ طبیعی تا پنجشنبه ۱۳ ماه می ادامه می‌یابد و از مهم‌ترین آثاری که در آن به نمایش و فروش گذاشته می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های عکس دنیاست. در این کتاب که قدمت آن به دهه ۱۸۵۰ بازمی‌گردد، ۱۲۵ قطعه عکس از سرزمین‌های مصر، بیت‌المقدس و بعلبک وجود دارد و برای قیمت پایه آن رقم ۱۰۰ هزار پوند (۱۳۹ هزار دلار) در نظر گرفته شده است.

تصاویر موجود در کتاب «مصر، نوبه، فلسطین و سوریه» حاصل سفرهای ماکسیم دوکمپ به منطقه خاورمیانه در ۱۸۴۹ است. این نویسنده فرانسوی به درخواست و هزینه دولت فرانسه همراه با گوستاو فلوبر، رمان‌نویس نامدار و خالق «مادام بواری» برای عکسبرداری و مستندسازی اوضاع تجارت و کشاورزی در مناطق مختلف راهی سفری طولانی شد و یافته‌هایش را با خود به فرانسه بازگرداند.

دوکمپ بیش از ۲۰۰ عکس از مکان‌ها و آثار تاریخی مختلف کشورهای خاورمیانه گرفت و ۱۲۵ قطعه از آنها را برای انتشار در کتاب «مصر، نوبه، فلسطین و سوریه» برگزید. کتاب در دهه ۱۸۵۰ منتشر شد و همان زمان هم بسیار موفق بود. کارشناسان ساثبیز معتقدند فقط ۲۰۰ نسخه از کتاب به بازار آمد و امروز تنها چند نسخه انگشت‌شمار از آن باقی مانده است.

گران‌ترین اثر حراجی ساثبیز هم مجموعه پنج جلدی «اطلس شهرهای جهان» کار گئورگ براون و فرانتس هوگنبرگ مربوط به سال‌های ۱۵۹۷ تا ۱۶۰۶ است. در این مجموعه نقشه‌ها و طرح‌های هوایی از شهرهای مختلف اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین همراه با ۲۹۴ صفحه پیوست حراج شده و قیمت پیشنهادی برای آن ۱۹۵ تا ۲۸۰ هزار دلار است. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code